Dulcit

      Odroda jablka "Dulcit" pochádza zo Šľachtiteľskej stanice Těchobuzice v ČR. Vznikla krížením odrôd "Dukát" x "Spencer" s následnou selekciou vybraného hybridného potomstva. V Listine registrovaných odrôd je registrovaná od r. 1999.

     Odroda "Dulcit" je v teplých kukuričných oblastiach skorá zimná odroda. V repárskej oblasti sa javí ako zimná odroda.

    Stromy sú stredne silného až silného rastu. Habitus stromu je rozložitý, koruna značne prehustená. Stredník dobre obrastá dlhými jednoročnými výhonmi, na ktorých sa tvorí stredný až stredne dlhný plodonostný obrast. Jednoročný výhon je stredne hrubý, stredne pltnatý s veľkým počtom lenticel. Listová čepeľ je stredne dlhá, a široká, po celom okraji vrúbkovaná. Neotvorený kvet je červený. Počas otvorenia korunných lupienkov je stredne veľký. Odroda ako väčšina jabloní je cudzoopelivá a diploidná, čím je aj dobrým opeľovačom pre iné odrody. Kvitne skoro a opeľuje sa dobre s odrodami blízkej skupiny.

     Plod je stredne veľký až veľký, guľovito kužeľovitého tvaru. Kalich je otvorený, kališné lístky sú stredne dlhé. Kalich je stredne hlboký i široký. Stopka je stredne dlhá a stredne hrubá. Stopková jamka je stredne hlboká a široká. Šupka je suchá a hladká. Základná farba šupky je bielo zelená, v dobe zrelosti prekrytá intenzívnou, rozmytou červenou farbou. Dužina je nažltlá, stredne pevná, šťavnatá v chuti harmonicky vyrovnaná. Šupka je pevná, pri konzumácii poznateľná. Plody sa zberajú v druhej dekáde septembra. Konzumne dozrievajú skoro v októbri a vydržia do konca decembra. V chladiarni s regulovanou teplotou vydržia do konca januára. Po tomto termíne rýchlo strácajú na kvalite. Plody sú stredne náchylné na otlačenie.

     Stromy vstupujú skoro do rodivosti, ktorá je pravidelná a vysoká. Pri nadmernej úrode sa môžu objaviť náznaky alternácie, t.j. striedavej plodnosti. Odroda má dobrý zdravotný stav pri priemernej ochrane.

     Prednosťou odrody je krásny tvar, chuť a atraktívne vyfarbené plody. Odroda je vhodná pre tvar štíhleho vretena. Pri tvarovaní stromov sa odporúča vykonať redukciu kvetnej násady rezom, ako aj následnú prebierku plodov. Odroda je vhodná pre všetky pestovateľské tvary, vrátane štíhleho vretena na slaborastúcich i stredne vzrastných podpníkoch. Doplnková závlaha a aplikácia listových hnojív s obsahom Ca zlepšujú kvalizu plodov.

(Ing. Samuel Michálek, Odbor ovocinárstva a integrovanej produkcie ÚKSÚP Veľké Ripňany, Sady a vinice 1/2012)

Image