Dita

     Odroda "Dita" vznikla na Šľachtiteľskej stanici Těchobuzice v ČR. Do skúšok ju prihlásila Sempra a.s. Praha v r. 1981, pod označením TE-2064. Z prihlášky vyplýva vznik odrody krížením odrôd "Druardova" x "Konferencia". "Dita" patrí medzi chutné zimné až neskoré zimné odrody s dobrou trvanlivosťou.

Strom je silnejšieho vzrastu, vytvára husté, a široké koruny s polovzpriameným pyramidálnym habitusom. Odroda je typická bohatým tmavozeleným olistením celého stromu. Kostrové konáre dobre obrastajú kratším plodonosným drevom. Afinita s dulovým podpníkom je dobrá. Jednoročný výhon je na slnečnej strane hnedej farby. Výhony majú stredne dlhé internódiá, na ktorých sa vyskytuje stredne veľký počet lenticel. Listové púčiky sú pritisnuté k výhonu a majú okrúhly tvar vrvholu. Listová čepeľ je dlhá, tmavo zelenej farby. Okraj listu je vrúbkovaný. Kvetné púčiky sú špicaté, väčšinou nasadené na prstencovitých výhonkoch. Začiatok kvitnutia odrody je skorý. "Dita" je cudzoopelivá, diploidná odroda, vhodná ako opeľovač pre iné odrody. Môže sa opeľovať so súčasne kvitnúcimi odrodami. Odroda začína kvitnúť 1 deň po odrode "Bohemica", 2 dni po odrode "Dicolor", 2 dni pred odrodami "Erika" a "Radana".  

Image

     Plody sú veľmi veľké, široko kužeľovitého, typicky hruškovitého tvaru. Veľkostne i tvarovo sú vyrovnané. Základná farba šupky pri zbere je zelená a postupne dozrieva do slamovožltej farby bez líčka. Krycia farba na šupke chýba. Hrdzavosť menšej intenzity sa vyskytuje hlavne pri kalichu. Stopka je stredne dlhá, hrubá, väčšinou rovná, nasadená v ose plodu. Kalich je veľký, polootvorený s dlhými a vzpriamenými kališnými lístkami. Kališná jamka je stredne hlboká so slabo rebrovitým okrajom. Dužina plodu je smotanovo biela s drsnejšou textúrou. Jadrovník je stredne veľký, dužina v okolí jadrovníka je stredne zrnitá. V poslednej fáze konzumnej zrelosti dosahuje dužina maslovitú konzistenciu. Je stredne šťavnatá. Chuť plodov je príjemne aromatická, mierne nasladlá. 

     Zberová zrelosť plodov býva od polovice októbra. Do konzumnej zrelosti plody dozrievajú koncom decembra. Pri skladovaní v chladiarni vydržia do februára.

     Pestovateľské vlastnosti odrody preukázali jej vhodnosť do teplejších oblastí až stredných polôh. Odroda sa dobre pestuje v tvare štíhle vreteno na slabo rastúcom podpníku dula. Plody nemajú sklon k otlačeniu a dobre znášajú prepravu. Odroda vstupuje do plodnosti stredne skoro. Dosahuje pravidlné a dobré úrody, na úrovni bežných hruškových odrôd súčasného sortimentu. Nemá špeciálne požiadavky na agrotechniku, pôdne podmienky a stanovište. Registrovaná v SR bola v r. 2002.

 (Ing. Samuel Michálek, Odbor ovocinárstva a integrovanej produkcie ÚKSÚP Veľké Ripňany, Sady a vinice 1/2012)